Będą dodatkowe pieniądze dla szpitali. Minister Adam Niedzielski zapowiada zwiększenie nakładów na służbę zdrowia
W konferencji prasowej, która odbyła się 25 maja 2023 roku – poza ministrem zdrowia – uczestniczył również prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak odpowiedzialny między innymi za wdrażanie zaplanowanych systemowo rozwiązań w życie.
„Niespotykane” docenienie służby zdrowia
Minister Adam Niedzielski zapowiedział zwiększenie finansowania służby zdrowia, w tym przede wszystkim szpitalnictwo. Jak podkreślił nakłady pieniężne przeznaczone na system opieki zdrowotnej uległy w tym roku podwojeniu (w porównaniu z rokiem 2015) – wzrosły z 70 do ponad 160 miliardów.
„Szacowaliśmy w ostatnim czasie, jakie środki powinny kompensować szpitalom kwestie dalszego zwiększania wynagrodzeń. Przypomnę, że mamy taki mechanizm uzgodniony społecznie, który co roku podwyższa minimalne wynagrodzenie w systemie opieki zdrowotnej. [...] Obserwowaliśmy też bardzo wnikliwe, jak wygląda realizacja, które są zapisane w kontraktach między NFZ a szpitalami, które gospodarują środkami w formie ryczałtu. [...] Chcemy promować i docenić te podmioty, które przyczyniają się do szybszej odbudowy zdrowia publicznego” – podkreślił Adam Niedzielski.
Rząd podjął decyzje o podniesieniu limitów o 10 proc. dla szpitali gospodarujących środkami w formie ryczałtu. Pozwoli to placówkom, zwłaszcza powiatowym, na realizację większej ilości świadczeń medycznych. Chodzi o około 5 miliardów złotych w ujęciu rocznym. Z kolei 7 miliardów złotych (w skali roku) to kwota, jaką rząd przeznaczy na wzrost minimalnych wynagrodzeń pracowników służby zdrowia zatrudnionych zarówno w ramach umowy o pracę, jak i kontraktu. Adam Niedzielski wspomniał również o tak zwanym komponencie inflacyjnym. Cena, za jaką NFZ kupuje świadczenia od podmiotów leczniczych zostanie podwyższona. Jak zauważył, prezes NFZ, również szpitale, które mają przejściowe problemy mogą liczyć na wzrost wyceny świadczeń i wartości kontraktów, choć w mniejszym stopniu.
Szpitalom przyjmowanie pacjentów ma się po prostu opłacać
Rząd stara się również podnieść atrakcyjność realizacji świadczeń w zakresie chirurgii ogólnej, interny i interwencji porodowych. Te działania mają nie tylko poprawić sytuację pacjentów, ale również rozładować sytuację na SOR-ach, a w konsekwencji usprawnić funkcjonowanie tych oddziałów.